+48 52 349 84 00
sekretariat@sppsp.bydgoszcz.pl
Z życia JRG
Sierpień w JRG
Jesteś w: Strona startowa > Z życia JRG > Sierpień w JRG

Sierpień w JRG

W sierpniu Szkolna JRG brała udział w 83 zdarzeniach, z czego pożary stanowiły 34, miejscowe zagrożenia 45, a alarmy fałszywe 4 wyjazdy. Ponadto nasi koledzy byli dysponowani do pomocy poza rejon chroniony SP PSP 11 razy.

Kolizja w Emilianowie.

 

Do zdarzenia doszło w dniu 5 sierpnia bezpośrednio przed jadącym alarmowo pojazdem PSP do akcji. Kierowca samochodu osobowego widząc z naprzeciwka samochód PSP jadący alarmowo zjechał do prawej krawędzi jezdni, jadący za nim samochód ciężarowy nie dostosował bezpiecznej odległości między pojazdami i wyjechał na środek drogi (zajmując oba pasy ruchu) zmuszając zastęp PSP do zjechania na prawe pobocze. W wyniku zaistniałej sytuacji doszło do otarcia bocznego pojazdu ciężarowego z pojazdem osobowym. Zastęp PSP nie uczestniczył w zdarzeniu. Miejsce akcji zabezpieczono, żadna z osób jadących w obu pojazdach nie zgłaszała dolegliwości. Obydwa pojazdy stały na poboczu drogi. Na miejscu pozostał patrol Policji prowadząc swoje czynności.

Zdjęcia – st. asp. Robert Smoliński

Pożar lasu.

 

W dniu 6 sierpnia nasi koledzy zostali zadysponowani do pożaru lasu w miejscowości Przyłubie.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar w młodniku oddział 7D. Miejsce akcji zabezpieczono, działania ratowników polegały na podaniu 6 prądów wody w natarciu na palące się poszycie oraz młodnik. W trakcie działań na miejsce pożaru dokonano 4 zrzutów z DROMADERÓW. Na miejscu pozostał Podleśniczy. W trakcie prowadzonych działań z uwagi na wzmożony ruch na DK10 działania ratowników zabezpieczał patrol Policji.

Zdjęcia – mł. bryg. Ireneusz Jakubowski

Pożar samochodu.

 

W dniu 11 sierpnia ratownicy ze Szkolnej JRG zostali zadysponowani do palącego się samochodu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar samochodu osobowego na parkingu restauracji KFC. Miejsce akcji zabezpieczono, działania ratowników polegały na podaniu jednego prądu wody na palący się samochód. Po ugaszeniu samochodu zakręcono butlę z gazem LPG. Podczas pożaru uszkodzeniu uległ zaparkowany obok samochód Toyota Yaris. Pojazdy sprawdzono kamera termowizyjną. Na miejscu pozostał patrol Policji prowadząc swoje czynności.

Zdjęcia – mł. bryg. Ireneusz Jakubowski

Pożar lasu.

 

W dniu 14 sierpnia ratownicy ze Szkolnej JRG zostali zadysponowani do miejscowości Brzoza. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano pożar poszycia w lesie (las po wycince). Miejsce akcji zabezpieczono, działania ratowników polegały na ugaszeniu pożaru dwoma prądami wody.

Zdjęcia – Łukasz Martin

Uszkodzone drzewo.

 

W dniu 14 sierpnia strażacy ze Szkolnej JRG zostali zadysponowani do zdarzenia przy ulicy Ku Wiatrakom. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano uszkodzone po wyładowaniu atmosferycznym drzewo. Miejsce akcji zabezpieczono, działania ratowników polegały na odcięciu uszkodzonych konarów z drabiny mechanicznej. Pocięte konary ułożono na terenie zielonym.

Zdjęcia – mł. ogn. Jakub Siadak

Pożar budynku.

 

 

W dniu 24 sierpnia nasi koledzy zostali zadysponowani do pożaru obiektu mieszkalnego przy ulicy Jar Czynu Społecznego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano budynek mieszkalny dwukondygnacyjny, z którego na piętrze wydobywał się dym i płomienie. Budynek murowany z gazobetonu, strop między-kondygnacyjny  żelbetowy oraz częściowo podparty słupami stalowymi. Stropodach nad drugą kondygnacją o konstrukcji drewnianej krytym blachą, od wewnątrz deski osłonięte Sidingiem elewacyjnym oraz częściowo płytami g-k. Ciągi komunikacyjne na piętrze przewężone o skomplikowanym układzie. Na piętro prowadziła wąska zewnętrzna klatka schodowa o konstrukcji stalowej oraz przejście od tyłu obiektu z tarasu.

W momencie dojazdu, na parterowej przybudówce znajdowało się dwóch funkcjonariuszy policji, którzy próbowali dostać się przez okno do pomieszczenia objętego pożarem na pierwszym piętrze. Od będących na miejscu zdarzenia mieszkańców  uzyskano informacje, że na całym  parterze znajduje się mieszkanie prywatne, natomiast na piętrze znajdują się lokale mieszkalne wynajmowane na krótkie okresy czasowe. Ponadto uzyskano informacje, że na piętrze powinny przebywać trzy kobiety, mężczyzna oraz niemowlę – nie było z nimi kontaktu, a wskazane potencjalne miejsca ich przebywania objęte były rozwiniętym pożarem. Na ulicy przed budynkiem znajdowały się osoby ewakuowane przez patrol policji oraz te które samodzielnie opuściły pomieszczenia – 33 osoby.

Miejsce akcji zabezpieczono, działania strażaków polegały na równoczesnym podjęciu działań w kilku miejscach: wyłączono prąd w budynku wyłącznikiem wskazanym przez mieszkańców; rozwinięto trzy linie gaśnicze – jeden prąd wody wprowadzono do wnętrza budynku po metalowej klatce schodowej, jeden skierowano do wnętrza w miejscu prawdopodobnego przebywania kobiety z dzieckiem oraz jeden prąd wody skierowano do wnętrza od tyłu budynku poprzez taras. Ponadto przystąpiono do rozkładania drabin przystawnych w celu skierowania większej ilości prądów wody do wnętrza obiektu. W międzyczasie na miejsce zdarzenia zaczęły docierać kolejne zastępy PSP oraz ZRM. Przybyły na miejsce zdarzenia ZRM przystąpił do przeprowadzenia triaż-u i udzielania pierwszej pomocy. Po około 10 minutach trwania działań udało się schłodzić zapalone dymy pożarowe, umożliwiając strażakom wejście do wnętrza budynku od strony stalowej klatki schodowej. Ratownicy wewnątrz na korytarzu pracując w zadymieniu i wysokiej temperaturze zlokalizowali dwie leżące, nieprzytomne kobiety, które po ewakuacji przekazano ZRM. Równocześnie od lewej strony budynku rota weszła z parterowej przybudówki przez okno do zadymionego pokoju, gdzie zlokalizowano kobietę oraz niemowlę ( kobieta znajdowała się po lewej stronie pokoju na fotelu patrząc od strony okna, niemowlę znajdowało się na łóżku naprzeciwko kobiety po prawej stronie patrząc od strony okna) – po ewakuacji okazało się, że ciała są osmolone i nie dają oznak życia (lekarz odstąpił od czynności ratowniczych). W trakcie działań zlokalizowano na szczycie budynku z lewej strony zadymione mieszkanie w którym przebywała niepełnosprawna kobieta – przeprowadzono ewakuacje przez okno po drabinie – przytomną przekazano ZRM. W dalszej fazie akcji przystąpiono do dogaszania pożaru oraz  rozbiórki dachu z drabiny mechanicznej, z uwagi na ukryte zarzewia  ognia w przestrzeni  między sufitem a blachą. Po oddymieniu przystąpiono do przeszukiwania po kolei wszystkich pomieszczeń – w jednym z pokoi zlokalizowano osmolone zwłoki mężczyzny (mężczyzna znajdował się obok łózka na podłodze przykryty elementami zapadniętego sufitu). Na polecenie Prokuratora zwłoki ewakuowano na zewnątrz. Końcowa faza akcji to powtórne przeszukanie wszystkich pomieszczeń oraz dogaszanie tlących się elementów drewnianych konstrukcji dachowej. Na zakończenie działań miejsce zdarzenia przekazano protokołem przedstawicielowi Policji.

W trakcie działań strażak PSP zasłabł będąc na zewnątrz budynku – przekazano do ZRM, ratownik OSP doznał stłuczenia prawego boku (uderzenie częścią konstrukcji dachowej ) – przekazano do ZRM. Podczas działań przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie gazowe poinformowało, że obiekt był wcześniej odcięty od sieci miejskiej. Przybyłe na miejsce zdarzenia pogotowie energetyczne w pierwszej fazie akcji odcięło prąd na całej ulicy – prąd na ulicy przywrócono po odłączeniu zasilania od budynku objętego pożarem. Ustalono od ZRM że do szpitala zabrano 13 osób ( w tym dwóch strażaków –  zostali wypisani po przebadaniu). Dla pozostałych mieszkańców budynku MZK w trakcie działań podstawiło autobus jako miejsce ewakuacji.

Zdjęcia – mł. bryg. Radosław Trojanowski
image_pdfimage_print
Translate »